Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Poradnictwo psychologiczne/Tęsknota - jak sobie z nią radzić?

Tęsknota - jak sobie z nią radzić?

7 Kwietnia 2021

Tęsknota: jak sobie z nią radzić? Dlaczego tęsknimy?

Docierają do nas sygnały, że troszeczkę się już za nami stęskniliście. Nam również Was brakuje. Izolacja powoduje, że rodzi się w nas właśnie takie odczucie. A czym tak naprawdę jest tęsknota? Tęsknota pojawia się, gdy odczuwamy brak bliskich osób u swego boku. Może ona też wcale nie dotyczyć ludzi, ale sytuacji i miejsc. Ogarnia nas przecież, na przykład tęsknota za domem, gdy długo przebywamy poza nim. Jak oswoić tęsknotę i sobie z nią radzić?

Po co nam tęsknota?

Tęsknota jest jednym z sygnałów mówiących o naszych potrzebach. To, za czym tęsknimy jest dla nas ważne. Stawienie czoła tęsknocie i wszystkim jej nieprzyjemnym konsekwencjom uczy nas, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi. Nie chodzi o to, żeby próbować nie czuć tęsknoty, ale przeżyć ją tak, by wyciągnąć z tego doświadczenia wiedzę o sobie. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest mieć za kim tęsknić niż nie mieć. Jeżeli budujemy bliskie relację z innymi, nie dziwmy się, że kiedy nawet na jakiś czas ona znika czujemy brak i niepokój. Dzięki tęsknocie łatwiej nam docenić to, co ważne. Czasem dopiero rozłąka uświadamia nam, jaką rolę w naszym życiu pełni ta konkretna relacja lub miejsce.

Jak sobie radzić z tęsknotą?

Jest na to kilka sposobów:

1. Znalezienie sobie dodatkowego zajęcia, które nieco wytłumi negatywne skutki tęsknoty. Strategia odwracania uwagi i zajmowania sobie czasu dodatkowymi zajęciami jest skutecznym sposobem.

2. Nowe technologie. Łatwy dostęp do Internetu, telefonów i wszelkiego rodzaju komunikatorów to skuteczny sposób na utrzymanie kontaktu z innymi. Co prawda brak możliwości bezpośredniego dotyku nadal pozostawia pewnego rodzaju pustkę, ale sama możliwość podtrzymania kontaktu na poziomie rozmowy sprzyja obniżeniu napięcia emocjonalnego związanego z tęsknotą.

3. Poszukaj pozytywnych wzmocnień w nowej sytuacji. Tęsknota zwykle wiąże się z jakiegoś rodzaju zmianą, a zmiana to często nowe możliwości. Zachęcam Was do przyjrzenia się temu, co dobrego niesie ze sobą owa zmiana, mimo poczucia rozłąki. Może okazać się, że wiąże się z dodatkowym wolnym czasem, który można spożytkować np. na realizację od dawna przekładanych "na później" pasji, marzeń. Może miejsce, w którym się znaleźliśmy, otwiera nowe perspektywy. Próba przekierowania uwagi na to, co dobre może skutecznie obniżyć odczucie tęsknoty.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom, poradzicie sobie z odczuwaniem tęsknoty.

do góry