Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Poradnictwo psychologiczne/Zajęcia socjoterapeutyczne - Jak budować dobre relacje z (..)

Zajęcia socjoterapeutyczne - Jak budować dobre relacje z innymi?

11 Maja 2021

Jak budować dobre relacje z innymi?

Bycie w relacji z drugim człowiekiem to nie tylko jedna z naszych podstawowych potrzeb, ale również ważny element w każdej płaszczyźnie życia: partnerskiej, rodzinnej, osobistej, towarzyskiej. Dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe. Dlatego warto rozwijać w sobie umiejętności budowania zdrowych i dojrzałych relacji. Jakie relacje są zdrowe i dojrzałe? Takie, w których możesz być sobą. Ważne jest, aby obie osoby szanowały w sobie to co indywidualne i to, co różne. Zdrowe relacje to takie, w których pomimo tego, że czasem nie jest idealnie - czujesz się dobrze. Zasad kształtowania się relacji możesz się uczyć i je w sobie wzmacniać! Oto kilka kluczowych umiejętności, które pomogą Ci w rozwijaniu zdrowych i ciepłych relacji:

Otwarta i zrozumiała komunikacja

Komunikacja wpływa na to, jak jesteś rozumiana/ny oraz postrzegana/ny, a to z kolei przekłada się na jakość relacji, które łączą Cię z innymi ludźmi. Niewłaściwa komunikacja powoduje powstawanie nieporozumień i prowadzi do konfliktów. Warto uczyć się umiejętności przejrzystej i skutecznej komunikacji, bo tylko szczery i otwarty kontakt tworzy autentyczne relacje osobiste. Umiejętność słuchania jest pierwszą, której warto się uczyć. Słuchać aktywnie to skupić całą uwagę na swoim rozmówcy po to, by naprawdę zrozumieć co chce Ci przekazać. Pozwala to wytworzyć poczucie akceptacji, wzajemnego zaufania i zrozumienia oraz uniknąć nieporozumień.

Szczerość i bycie sobą

Trudno budować bliskość i formować autentyczne relacje, gdy dwoje ludzi nie ujawnia co naprawdę myśli i czuje. Często ze strachu, że ktoś nas nie zaakceptuje, zaczynamy udawać, że jesteśmy inni niż w rzeczywistości. Nie tędy droga! Bądź sobą, mów szczerze co myślisz i czujesz, wtedy masz szansę na nawiązanie prawdziwej i dojrzałej więzi z drugim człowiekiem.  Trudno budować bliskość i formować autentyczne relacje, gdy dwoje ludzi nie ujawnia co naprawdę myśli i czuje. Często ze strachu, że ktoś nas nie zaakceptuje, zaczynamy udawać, że jesteśmy inni niż w rzeczywistości. Nie tędy droga! Bądź sobą, mów szczerze co myślisz i czujesz, wtedy masz szansę na nawiązanie prawdziwej i dojrzałej więzi z drugim człowiekiem.   Niech te dwie główne zasady będą dla Was wstępem do nawiązywania dobrych relacji z innymi:)

do góry