Fundusze Europejskie

Zajęcia socjoterapeutyczne

3 Grudnia 2020

Parę powodów, dla których lepiej dawać niż brać. O mocy wręczania prezentów.

Przed nami czas obdarowywania innych prezentami i różnego rodzaju upominkami. Wielu z nas zastanawia się nad tym, jak wyręczyć świętego Mikołaja? Co podarować innym? Co sprawi im przyjemność? Co będzie dla ni Z niecierpliwością oczekujemy również na to, co trafi się nam. Każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty. Jednak, czy nie przyjemniej jest je dla których warto obdarowywać bliskich prezentami!

 1. Lepsze samopoczucie
  Bezinteresowne dawanie prezentów to doskonały sposób na okazanie drugiej osobie sympatii, uznania lub wdzięczności. Ponadto, sam akt obdarowania podnosi poczucie zadowolenia i szczęścia osoby, która wręcza prezent, dzięki czemu obie osoby poprawiają swoją kondycję psychiczną. Trudno się z tym nie zgodzić, prawda?
 2. Budowanie więzi
  Obdarowywanie prezentami pomaga w tworzeniu i umacnianiu więzi. Nasze prezenty są wyrazami pamięci, zainteresowania drugą osobą i chęci utrzymania z nią kontaktu. Świadczą o tym, że osoba, której wręczamy prezent jest dla nas naprawdę ważna.
 3. Euforia hormonów szczęścia
  Badania dowiodły, że dawanie prezentów uaktywnia obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, a także budowania zaufania. Ponadto, w naszych organizmach uwalniają się wówczas endorfiny, dzięki którym czujemy się szczęśliwi, a także oksytocyna, która sprawia, że czujemy przywiązanie do drugiej osoby.
 4. Pobudzenie wdzięczności
  Prezent może być efektem wdzięczności i jednocześnie budzi ją w drugiej osobie. Gdy wręczamy prezent (nawet bezinteresownie), wywołujemy w obdarowanej osobie nie tylko doświadczenie dobra z naszej strony, ale też chęć odwzajemnienia i podziękowania. Wdzięczność pomaga w budowaniu szczęścia osobistego i wzajemnych więzi.
 5. Zarażamy pozytywną energią
  Gdy jedna osoba zachowuje się bezinteresownie i obdarowuje innych (nie koniecznie materialnymi prezentami, ale też takimi dobrami jak np. wspólnie spędzony czas) zachęca inne osoby do podobnych zachowań. Szlachetne i bezinteresowne działania napędzają kolejne dobre czyny

A Wy macie już listę prezentów dla swoich bliskich? Pamiętajcie, nie zawsze musi to być rzecz kupiona w sklepie, materialna. Możecie przecież wykonać coś własnoręcznie, a prezentem jest też dobre słowo, miły gest (dawane nie tylko od święta)! Myślę, że szczególnie tego rodzaju prezenty będą dla Waszych bliskich najcenniejsze :)

do góry