Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/JAK STWORZYĆ LAS W SŁOIKU?

JAK STWORZYĆ LAS W SŁOIKU?

29 Kwietnia 2021

Las w słoiku, czyli miniaturowych rozmiarów zagajnik szczelnie zamknięty w szklanym słoju, to trend, który podbił serca miłośników, jak i amatorów roślin. W dużych naczyniach ze szkła odtwarza się naturalne środowisko leśne, umieszczając w nich mchy, paprocie, sukulenty, a nawet rośliny kwitnące

1.Na spód słoika wsyp keramzyt (na wysokość ok. 2-3 cm, do kupienia

w sklepie ogrodniczym). Dzięki temu zapobiegniesz gniciu korzeni roślin.

2. Rozsyp rozdrobniony węgiel aktywny.

3. Nawilż ziemię i wsyp ją do słoika, tworząc kolejną warstwę.

4. Teraz jeśli chcesz, możesz dodać piasek lub drobne kamyczki, a następnie wsypać kolejną warstwę ziemi. Wybór kamyków i ich kolorystyka zależy od wizji artystycznej.

5. Wykonaj wgłębienia w ziemi i włóż rośliny. Jeśli włożenie ręki w słoik i wykonanie wgłębień jest trudne - spróbuj wykonać je patyczkiem lub łyżką.

6. Na koniec - zdobienie. Do środka wkładamy mech, kamienie lub muszelki. Warto pamiętać, że niektóre z nich np. drewniane ozdoby mogą dość szybko spleśnieć.

GOTOWE - słoik można trzymać otwarty lub zamknięty. Gdy jest zamknięty nie trzeba go zbyt często podlewać, ponieważ po zamknięciu wytwarza się w nim własny ekosystem i wilgoć sama „krąży” po słoiku.

Objaśnienie nazewnictwa:

KERAMZYT, czyli specjalne kulki do wysypania na dno naczynia

WĘGIEL AKTYWNY (do kupienia w aptece)

ZIEMIA UNIWERSALNA MECH I INNE ROŚLINY np. paproć, bluszcz, małe sadzonki drzew SŁOIK Warto wykorzystać ten, który masz w domu

DODATKOWO ELEMENTY DEKORACYJNE np. kamyki

las w słoiku

do góry