Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Jak pielęgnować włosy w zależności od ich typu i (..)

Jak pielęgnować włosy w zależności od ich typu i kondycji?

29 Kwietnia 2021

Pielęgnacja włosów dobrze dobranymi kosmetykami odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Niektóre włosy są bardziej problematyczne i wymagające szczególnej troski, aby zachwycały zdrowym wyglądem. Jednak istnieją też zasady, które są niezmienne niezależnie od typu włosa. Każdy rodzaj włosów potrzebuje oczyszczenia szamponem oraz nawilżenia i wygładzenia poprzez zastosowanie odżywki. Różnice natomiast polegają w wyborze produktów odpowiednio przeznaczonych do danego typu włosa lub istniejących problemów.


Rola szamponów, odżywek, masek
Rolą szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju oraz oczyszczenie łodyg włosów. W masażu należy przede wszystkim skupić się na skórze głowy, natomiast utworzoną pianą delikatnie przeciągnąć po pasmach, nie narażając ich na nadmierne tarcie, które może osłabiać i uszkadzać strukturę łodygi. Czynność mycia należy powtórzyć 2 razy. Pierwsze mycie ma na celu wstępne oczyszczanie, natomiast drugi raz to mycie właściwe - usuwane są wówczas resztki brudu i sebum. Częstość mycia włosów powinna być ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb. Są osoby, które muszą myć włosy codziennie, a inne mogą co kilka dni. Ważne, by włosy myć wówczas, kiedy tego wymagają.
Po oczyszczeniu szamponem kluczowe jest nałożenie odżywki na wilgotne (nie mokre!) włosy. Szampon poprzez swoje właściwości oczyszczające i wyższe pH rozchyla łuski włosa. Dlatego w kolejnym etapie niezwykle ważne jest ich domknięcie za pomocą odżywki, która posiada niższe pH. Produkt ten nakładamy tylko na łodygi (mniej więcej na 2/3 długości włosa). Nie na skórę głowy, gdyż może zbyt obciążać i blokować mieszki włosowe, nasilając przetłuszczanie. Odżywka pozwoli nam na wygładzenie struktury włosa, odżywienie łodygi, nadanie jej blasku oraz zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo ułatwi późniejszą stylizację i rozczesywanie włosów. Podobne właściwości posiada maska, z tą różnicą, że przytrzymujemy ją na włosach trochę dłużej i pozwala nam ona na dogłębniejszą regenerację.
Dodatkowo, do pielęgnacji każdego rodzaju włosów polecamy regularne wykonywanie peelingu enzymatycznego, który pozwala dokładnie oczyścić skórę oraz usunąć martwe komórki naskórka.

do góry