Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Terapia zaradności w zakresie świadczeń (..)

Terapia zaradności w zakresie świadczeń zdrowotnych/profilaktyka zdrowotna - 5 domowych sposobów na katar

12 Stycznia 2021

5 domowych sposobów na katar

Gdy mamy zatkany nos, nie musimy od razu pędzić do apteki. Istnieje wiele domowych sposobów, aby udrożnić zatkane drogi oddechowe i tym samym poprawić swoje samopoczucie. Ich wykorzystanie jest całkowicie bezpieczne, a przy tym nie pociąga za sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, gdyż opierają się one głównie na naturalnych składnikach. Jak poradzić sobie z uciążliwym katarem domowymi sposobami?

Popularny katar, zwany prawidłowo nieżytem nosa, jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła. Niekiedy choroba szerzy się dalej do krtani, tchawicy i oskrzeli, a do infekcji wirusowej może dołączyć zakażenie bakteryjne. Obejmuje ono wówczas zatoki przynosowe, gardło, ucho środkowe i płuca. Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj 5-7 dni.

Przygotuj domową inhalację na katar

Kurację zatkanych dróg oddechowych można przeprowadzić za pomocą pary z dodatkiem olejków eterycznych, np. miętowego, sosnowego czy z eukaliptusa.

Jak prawidłowo wykonać domową inhalację?

 Na stabilnej powierzchni (absolutnie nie na kolanach czy łóżku) postaw miskę z gorącą wodą z dodatkiem olejków. Następnie pochyl się do przodu nad pojemnikiem z wodą. Głowę należy trzymać około 45 centymetrów nad wodą i oddychać głęboko przez nos, a wydychać powietrze ustami. Unosząca się para przenosi maleńkie kropelki olejku do nosa i rozluźnia zalegającą wydzielinę, ponieważ zmniejsza się obrzęk śluzówki, a udrożnione przewody nosowe i nozdrza ułatwiają odpływ wydzieliny. Im dłużej wytrzymasz w takiej pozycji, tym lepiej.

Przepis na domowy roztwór soli fizjologicznej:

W filiżance ciepłej wody wymieszaj dokładnie 1/3 łyżeczki soli kuchennej ze szczyptą sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu).

Jeśli roztwór jest gotowy, możesz wykonać domową irygację nosa. Napełnij roztworem strzykawkę lekarską. Następnie zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i wstrzyknij roztwór do drugiego nozdrza, równocześnie wciągając powietrze nosem. Delikatnie wydmuchaj nos, a następnie powtórz zabieg z drugim nozdrzem.

Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w czajniczek Neti, stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Swoim wyglądem przypomina on małą konewkę z wąskim dziubkiem. Jak go używać? Wystarczy wlać letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim nozdrzem. Gdy już się wysączy, delikatnie wydmuchaj nos w chusteczkę. Powtórz to samo z drugim nozdrzem, wykorzystując pozostałą część roztworu soli.

 Pamiętaj! Płukanie nosa przy pomocy wody morskiej nie tylko oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, ale także usuwa wirusy i nawilża błonę śluzową nosa.
do góry