Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening higieniczny - Jak prawidłowo myć włosy i skórę (..)

Trening higieniczny - Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy

6 Maja 2021

Jak prawidłowo myć włosy i skórę głowy

Krok 1

Przed każdym myciem rozczesz dokładnie włosy, dzięki temu będą mniej splątane po umyciu. Usuń spinki, gumki i inne ozdoby.

Krok 2

Szampon dobierz do potrzeb skóry głowy, natomiast odżywkę i maskę do potrzeb włosów. Jeśli szampon będzie szkodzi końcówkom, przed myciem rozprowadź na końcach maskę - ona ochroni końce przed drażniącym działaniem detergentów

Krok 3

Przed rozprowadzeniem na włosach szamponu, ustaw temperaturę wody. Najlepiej dla włosów (szczególnie zniszczonych i uwrażliwionych), gdy woda jest ciepła, czyli gdy jej temperatura wynosi ok. 38 stopni Celsjusza. Zbyt zimna lub za gorąca woda może podrażniać skórę głowy.

Krok 4

Rozcieńcz szampon z wodą, np. w dłoniach czy kubeczku. Rozcieńczony szampon wygodniej rozprowadza się na głowie i jest o wiele przyjaźniejszy dla włosów i skóry głowy

Krok 5

Rozrzedzony szampon nanieś na skórę głowy - na każdy obszar głowy wylej odrobinę płynu. Nie trzyj i nie szarp włosów oraz nie drap skóry głowy podczas mycia. Polacy myją swoje włosy bardzo chaotycznie i merdają nimi na wszystkie strony. Aby dobrze umyć skórę głowy, wystarczy ją delikatnie masować opuszkami palców. Najlepiej okrężnymi ruchami w kierunku od czoła do karku.

Spływająca piana umyje końce włosów. Jeśli czujesz, że powinnaś dokładniej oczyścić swoje włosy, wystarczy, że będziesz je głaskać pianą w kierunku wzrostu, czyli od nasady po końcówki.

Krok 6

Jeśli skóra głowy i włosy tego wymagają, podziel mycie na dwa krótkie etapy:

  • mycie wstępne, którego zadaniem jest rozluźnienie cząsteczek  brudu
  • mycie zasadnicze, podczas którego dokładnie oczyścisz włosy i skórę głowy.

Krok 7

Dokładnie i obficie spłukuj produkty do spłukiwania. Niedokładnie spłukany szampon czy maska może powodować swędzenie, łupież czy podrażnienie skóry głowy, a także obciążyć, skleić lub wysuszyć włosy.

Krok 8

Na wilgotnych włosach rozprowadź maskę lub odżywkę. Wilgotne włosy to takie, z których został wypłukany szampon i odsączony nadmiar wody. Jeśli nałożymy maskę na włosy ociekające woda, woda może rozrzedzić maskę i osłabić jej właściwości.

Krok 9

Na koniec domknij łuski włosów. Pod wpływem ciepłej wody łuski włosów się rozchylają, a włosy stają się miękkie i bardziej podatne na zniszczenia. Aby domknąć łuski można polać je chłodną wodą, pamiętając o stopniowym ochładzaniu wody.

Krok 10

Delikatnie odsącz nadmiar wody. Kiedyś wyciskałam, wręcz wykręcałam swoje włosy z nadmiaru wody, zaraz po tym energicznie pocierałam je szorstkim ręcznikiem, a później suszyłam gorącym nawiewem suszarki.

 

do góry