Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening higieniczny - Zasady mycia włosów

Trening higieniczny - Zasady mycia włosów

25 Stycznia 2021

Zasady mycia włosów

Jak wygląda mycie włosów krok po kroku? O czym pamiętać przed, w trakcie oraz po myciu? Warto znać kilka podstawowych zasad, które usprawnią mycie włosów i zapewnią lepsze efekty.

  • Woda. Czy można myć włosy zimną wodą? Gdzieniegdzie można odnaleźć informacje, że mycie włosów zimną wodą przyspiesza ich wzrost. W innych źródłach, że szkodzi. Prawda leży pośrodku - do mycia włosów najlepsza jest letnia woda. Nie należy używać ani zimnej, ani gorącej wody, która wysusza skórę głowy i wzmaga przetłuszczanie się.
  • Czesanie. Czy czesać włosy przed myciem, czy po nim? Nie ma co do tego wątpliwości. Dokładnie rozczesane włosy mniej plątają się w trakcie mycia i lepiej się oczyszczają, dlatego po szczotkę sięgajmy zawczasu. Unikamy w ten sposób konieczności szczotkowania zaraz po myciu, bo czesanie włosów mokrych nie jest dla nich korzystne.
  • Szampon. W tej kwestii ważne jest nie tylko, jaki szampon do mycia włosów wybrać, ale również jak go nakładać. Szampon powinien być dostosowany do rodzaju włosów, mieć w miarę naturalny skład i nie zawierać silnych substancji oczyszczających. Szamponu nie wolno nakładać bezpośrednio na głowę i lepiej np. rozetrzeć go najpierw w zwilżonych dłoniach. Co ważne, szamponem myjemy tylko skórę głowy, a włosy oczyszczamy spłukując po nich spieniony kosmetyk. Szorowanie włosów szamponem na całej długości może je zniszczyć.
  • Pozycja. W jakiej pozycji myć włosy? Dla każdego wygodna pozycja do mycia włosów będzie inna. Nie ma znaczenia, czy myjemy włosy na umywalką, wanną, czy pod prysznicem. Obowiązuje tylko jedna zasada - włosy należy myć zawsze z głową do dołu.
  • Sposób. Mycie włosów to delikatne masowanie skóry głowy opuszkami palców. Można lekko ugniatać włosy, ale niedopuszczalne jest szarpanie, tarcie, drapanie itp. Jeśli osuszamy włosy z nadmiaru wody, obowiązuje ta sama zasada. Trzeba to robić delikatnie, bez pocierania włosów ręcznikiem. Odciskamy nadmiar wody w chłonny materiał lub papierowy ręcznik i pozostawiamy włosy do wyschnięcia, dzięki czemu nie niszczymy ich.
do góry