Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania (..)

Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów - Jak witać się i żegnać w czasach pandemii?

29 Stycznia 2021

Jak witać się i żegnać w czasach pandemii?

Podawać rękę, a może przywitać się inaczej? To pytanie w obliczu pandemii koronawirusa zaczynają zadawać sobie nawet ci, dla których uścisk dłoni od zawsze był odruchem. Naukowcy przeanalizowali tradycyjne powitanie pod kątem zagrożenia epidemiologicznego już kilka lat temu. Wnioski? Nie pozostawiają wątpliwości: przybijanie "żółwika" jest znacznie bezpieczniejsze niż podawanie dłoni. Epidemiolodzy udowodnili, że tradycyjne powitanie przenosi 10 razy więcej drobnoustrojów.

Powitanie przez podanie dłoni może przyczynić się do przeniesienia koronawirusa i innych groźnych drobnoustrojów. Dłonie są siedliskiem wirusów i bakterii chorobotwórczych. Codziennie dotykają setek brudnych przedmiotów, a następnie - aż 90 razy dziennie! - twarzy, nosa i ust, skąd patogeny mają już prostą drogę do wnętrza organizmu.

Dlatego właśnie teraz słyszalny zaczyna być głos epidemiologów, którzy od dawna zachęcają do poszukiwania alternatyw dla uścisku rąk. Może to być przybicie "żółwika", zetknięcie się łokciami bądź wykonanie ukłonu. W związku z trwającą epidemią należy rezygnować z tradycyjnego powitania.

Higieniczna alternatywa dla podania ręki może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia, ciągle jednak na pierwszym planie pozostaje prawidłowe mycie rąk. Jeśli nie będziemy tego robić często i dokładnie, przed koronawirusem nie ochroni nas nawet bezpieczniejszy sposób powitania.

Po macoszemu traktujemy najczęściej kciuka, końcówki palców i przestrzenie między palcami. A to właśnie kciukiem przesuwamy po ekranach smartfonów, które należą do najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku.
Ręce powinniśmy myć przez 15-30 sekund, najlepiej według instrukcji opublikowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Do pozbycia się zarazków wystarczą ciepła woda i mydło.

 

do góry