Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening umiejętności praktycznych - Wiosenne mycie okien (..)

Trening umiejętności praktycznych - Wiosenne mycie okien w 3 prostych krokach.

14 Maja 2021

Wiosenne mycie okien w 3 prostych krokach

To czy tego roku była zima, czy jednak kilkumiesięczna jesień, wciąż jest tematem do wielu dyskusji. Fakt jest taki, że przed nami jednak wiosna. Wraz z nią nadchodzi czas wiosennych porządków, których punktem jest też z pewnością mycie okien.
Podpowiadamy jak na wiosnę zadbać o okna w kilku łatwych krokach! Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja zapewni spokój na dłuższy czas.

Krok 1. Przygotowanie do mycia

Nie ma nic gorszego niż brak przygotowania, bez niezbędnych akcesoriów szybko można się zniechęcić. Przygotuj się!
Podstawowe akcesoria, o których trzeba pamiętać, to: odpowiednie środki czystości, smar silikonowy lub wazelina techniczna, rękawiczki ochronne na dłonie, ściereczki, miska oraz dogodny dostęp do bieżącej wody.
Kompleksową konserwację okien po zimie zaczynamy od ich umycia.

Krok 2. Wybierz termin

Wczesną wiosną temperatury na zewnątrz są już na przyjemnym poziomie powyżej zera, ale słońce nie jest jeszcze zbyt intensywne.
Zimowa, mroźna aura jest przyczyną powstania uszkodzeń, dlatego w tym czasie okien lepiej nie myć. Podobnie jak w upalne, letnie dni - woda wysycha wtedy bardzo szybko, więc będą tworzyły się smugi i zacieki.
Najlepszą porą jest więc wiosna - do dzieła!

 Krok 3. Dobierz odpowiedni środki

Zawsze trzeba wziąć pod uwagę surowiec, z którego zrobiona jest rama okna, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację. Jeśli nasze okna wykonane są z drewna czy aluminium, powinniśmy zapoznać się z kartą produktu zawierającą podstawowe wytyczne dotyczące pielęgnacji.
Bardzo często sami producenci polecają przy zakupie dedykowany zestaw do pielęgnacji tych produktów.
Najpopularniejsze są jednak okna PVC, a w tym przypadku środek czyszczący nie może zawierać silnych związków chemicznych, rozpuszczalników ani substancji o właściwościach ściernych.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest markowy preparat lub ciepła woda z płynem do mycia naczyń, która sprawdzi się najlepiej także w przypadku uszczelek.
Musimy jednak zachować czujność - silne ekstrakty czy tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki, szczególnie te wykonane z kauczuku EPDM.

 

do góry