Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening umiejętności spędzania czasu wolnego - Jak (..)

Trening umiejętności spędzania czasu wolnego - Jak powstaje śnieg?

18 Grudnia 2020

Jak powstaje śnieg?


Już w grudniu czekamy na śnieg, bo bez niego święta i Sylwester nie mają żadnego uroku. Gdy temperatura w chmurze spada do około -10 do -20 stopni Celsjusza, cząsteczki pary wodnej zaczynają bezpośrednio zamieniać się z pary wodnej w lód.


Ale czy wiecie, że gdyby nie kurz czy pyłki kwiatowe, nie byłoby w ogóle śniegu? Płatek śniegu tworzy się wysoko w chmurach i aby powstał potrzebna jest zarówno woda, niska temperatura jak i jądro kondensacji, na którym się zbuduje. To jądro to właśnie drobinka kurzu lub pyłek kwiatowy. Do jądra na skutek bezpośredniego przejścia pary wodnej w lód, zaczynają przyłączać się kolejne cząsteczki wody. Płatek zaczyna rosnąć. Ponieważ wiruje on w powietrzu, zaczyna przyjmować swój indywidualny kształt.

Na początku płatki są identyczne i wyglądają jak sześcian. Jednak im bardziej rośnie, tym bardziej zaczyna przypominać gwiazdę, gdyż najszybciej przyrastają części będące jak najdalej od środka.

Gdy płatek rozrośnie się do większych rozmiarów nie jest w stanie utrzymywać się w chmurze i opada na ziemię.

Nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. Ale ich kształt zależy też od temperatury, w jakiej powstają, przy wyższej są bardziej płaskie, przy niższej przypominają igły. Dlatego często przy wysokim mrozie pada śnieg, który dosłownie kłuje w twarz.

do góry