Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening zaradności życiowej - Czyszczenie szafek (..)

Trening zaradności życiowej - Czyszczenie szafek kuchennych

28 Grudnia 2020

Czyszczenie szafek kuchennych

Szafki kuchenne narażone są na dość specyficzną mieszaninę kurzu i tłuszczu pochodzącego z gotowania. Jeśli taki brud nawarstwi się na powierzchni mebli to będzie go raczej trudno usunąć. Wówczas z pomocą przyjdą nam sprawdzone metody oraz substancje dobrze znane w kuchni

Czym myć szafki w kuchni

Sprzątanie w kuchni nie może odbyć się bez niezastąpionego płynu do mycia naczyń. Jego skład pozwala delikatnie, ale skutecznie pozbyć się tłuszczu i jest bezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego świetnie sprawdza się w kuchni. Jeśli jednak nasze zabrudzenia są dość trwałe i sam płyn nie może sobie z nimi poradzić to możemy sięgnąć po bardziej agresywne, choć nadal bezpieczne i dla naszego zdrowia i dla szafek środki dobrze znane z kuchni - sodę i ocet.

Co do odtłuszczania mebli kuchennych?

  • woda z płynem do naczyń

Wystarczą dwie łyżki płynu do naczyń na miskę ciepłej wody by mikstura zaczęła działać. Do tego warto wyposażyć się w miękką ściereczkę, np. z mikrofibry. Następnie szafki trzeba wytrzeć do sucha.

  • soda oczyszczona

Soda oczyszczona naniesiona na wilgotną szmatkę jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami z tłuszczu i brudem typowym dla kuchni. Wystarczy potrzeć takie miejsce do momentu aż plamy puszczą, a na koniec spłukać to miejsce czystą wodą i wytrzeć do sucha.

  • ocet

Największym pogromcą uciążliwych zabrudzeń jest ocet. Łącząc ciepłą wodę z płynem oraz szklanką białego octu uzyskamy najbardziej efektywny środek czyszczący, z którym postępujemy analogicznie jak z miksturą z sody - namoczoną szmatką pocieramy daną powierzchnię aż będzie czysta i wycieramy do sucha. Dla osób, który przeszkadza zapach octu polecamy kilka kropli ulubionego olejku zapachowego.

  • płyn do okien

Idealnym środkiem do szybkiego czyszczenia frontów jest płyn do mycia szyb. Rozpryskany na błyszczących powierzchniach usunie odciski palców. Do przetarcia warto wykorzystać ręczniki papierowe.

Myjemy meble w kuchni - zachowaj odpowiednią kolejność

W tego typu pracach porządkowych należy zawsze kierować się zasadą "od góry do dołu". Dzięki temu kurz i inne zanieczyszczenia nie będą nam spadały na wyczyszczoną już powierzchnię.

  • czyścimy szafki na górze

Przede wszystkim należy dokładnie odkurzyć taką powierzchnię, a następnie możemy ją wyszorować ciepłą wodą (lub wodą z dodatkiem sody czy octu). Żeby nasze prace były przyjemniejsze, zwłaszcza przy następnym podejściu warto zabezpieczyć ten fragment, np. papierowym ręcznikiem. Idealnie zakryta powierzchnia nie przyjmie kurzu, który osadzi się na papierze. Wystarczy później go delikatnie zwinąć i wyrzucić, a meble tylko przetrzeć.

  • czyścimy wnętrze szafek

Następnie warto przejść do porządków w zawartości szafek oraz umycia półek. Jeśli regularnie dbamy o porządek w szafkach możemy teraz pominąć ten etap. Wnętrza szafek również można wyłożyć specjalnymi matami. Po pierwsze chronią powłokę szafki przed zarysowaniami, oraz przeciwdziałają przemieszczaniu się wszelkich elementów tam umieszczonych.

  • czyścimy fronty kuchenne

Kolejny etap to czyszczenie frontów kuchennych.


Porady:
  • Przed przystąpieniem do porządków warto otworzyć okna by kurz mógł od razu ulotnić się na zewnątrz a nie osiadać w domu
  • Zanim zastosujemy nowy preparat czyszczący warto zrobić próbę na mało widocznej części mebla
do góry