Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Trening zaradności życiowej - Tradycje Bożego Narodzenia

Trening zaradności życiowej - Tradycje Bożego Narodzenia

23 Grudnia 2020

Tradycje świąt Bożego Narodzenia to nie tylko śpiewanie kolęd po Wigilii czy strojenie choinki. Tradycje bożonarodzeniowe mogą różnić się między sobą w zależności od regionu, ale te główne pozostają niezmienne, jak ubieranie choinki czy 12 potraw na stole. Uroczyste świętowanie wieczoru wigilijnego to typowo polski zwyczaj. Tradycji świąt Bożego Narodzenia jest oczywiście więcej: 12 potraw wigilijnych, dzielenie się opłatkiem czy śpiewanie kolęd podczas Wigilii to nasze najpiękniejsze tradycje bożonarodzeniowe i wigilijne.

  • sianko na Wigilię pod obrusem

Pod obrus wkładamy sianko na pamiątkę narodzin Jezusa w stajence. Sianko na Wigilię może też posłużyć do tego, by dowiedzieć się, co czeka cię w przyszłym roku. Oto ta i inne wróżby wigilijne.W niektórych domach rozsypuje się na nim także ziarna zbóż, fasoli, maku, konopi jako ofiarę dla opiekuńczych bóstw.

  • parzysta liczba gości przy stole

Do wigilijnych tradycji należy dopilnowanie, aby do wieczerzy zasiadła parzysta liczba gości. Dawniej nieparzysta liczba miała wróżyć rychłą śmierć jednego z uczestników świętowania.
Dziś coraz rzadziej pamięta się jednak o tym zwyczaju i można śmiało uznać, że jest to jeden z wigilijnych przesądów.

  • 12 potraw wigilijnych

Najczęściej przygotowujemy ich 12, co symbolizuje liczbę apostołów oraz miesięcy. Na przestrzeni dziejów zdarzało się jednak różnie.
Zgodnie ze starym obyczajem, liczba obrzędowych dań wigilijnych powinna być nieparzysta (co zapewniało urodzaj w nadchodzącym roku), 5 lub 7 (w zależności od zamożności) podawano w domach chłopskich, 9 - w szlacheckich, natomiast u arystokracji 11, a nawet 13. Jak to tłumaczono? - 7 to liczba dni tygodnia, a 9 - pamiątka dziewięciu chórów anielskich.

W bogatych domach staropolskich przyrządzano (oprócz innych smakołyków) 12 dań rybnych (na pamiątkę 12 apostołów). Tradycje świąt Bożego Narodzenia obejmują też bogaty zbiór potraw wigilijnych i świątecznych. Na stole nie może zabraknąć takich dań jak barszcz wigilijny z uszkami, ryba po japońsku czy ciasta na święta. Dawniej królowały karpie, liny, karasie, sandacze, szczupaki. Często ten sam gatunek podawany był w różnej formie, np. karp smażony i karp po polsku, lin z grzybami i lin w czerwonej kapuście. Wszystkie te potrawy miały magiczną moc.

Według obyczaju, dania przygotowywane na wigilijną wieczerzę powinny składać się z darów pola, sadu, ogrodu, lasu i wody. Dawniej wierzono, że gdyby czegoś zabrakło, nie obrodziłoby w nadchodzącym roku - bo wigilijne potrawy mają zapewnić nam obfite zbiory i zdrowie. Zwyczaj niejedzenia mięsa w tym dniu, jest niemal wyłącznie polską tradycją i wywodzi się z wierzeń naszych pogańskich przodków, według których człowiek i zwierzę stanowią jedną rodzinę. Dziś post w Wigilię już nie obowiązuje, jednak w większości domów przestrzega się zwyczaju niejedzenia mięsa.

  • dodatkowe nakrycie na Wigilię

Na stole ustawiamy dodatkowe nakrycie, przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca. Pusty talerz to także wyraz pamięci o bliskich, którzy już odeszli i nie mogą usiąść z nami przy wigilijnym stole. Do uroczystej wieczerzy zasiadamy wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Wypatrywanie jej to zwykle obowiązek najmłodszych członków rodziny.

  • wspólne śpiewanie kolęd

Tradycja śpiewania kolęd w domach po Wigilii niestety stopniowo zanika, a teksty kolęd, kiedyś znane na pamięć, wymagają często posługiwania się śpiewnikiem.
Śpiewanie kolęd to typowo polska tradycja świąt Bożego Narodzenia - w innych krajach częściej usłyszeć można popularne świąteczne piosenki.

Całowanie pod jemiołą to także tradycja świąt Bożego Narodzenia. Wróży miłość i szczęście na lata, a po świętach należy jemiołę zasuszyć i przechować przez kolejny rok.
Jemioła to symbol życia i płodności, dlatego dawniej jej gałązki noszono zawsze przy sobie.

  • świece na stole

Troska o domowy ogień to bardzo stara tradycja. Dawniej palono światła i podtrzymywano płomienie w piecu przez całą wigilijną noc. Postaw więc w ten wieczór na stole choćby nastrojowe świece. Jest to nie tylko wigilijna, lecz także bożonarodzeniowa tradycja. W pierwszy i w drugi dzień świąt też o tym pamiętaj.

  • dzielenie się opłatkiem

Na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju następuje dzielenie się opłatkiem -chlebem. Towarzyszy temu wzajemne składanie życzeń. Zwyczaj łamania się nim, jest powtórzeniem dzielenia się chlebem podczas ostatniej wieczerzy. Na wsiach do dziś obowiązuje także zwyczaj dawania opłatka zwierzętom. Opłatek dla zwierząt ma kolor żółty lub różowy. Ludzie wierzą, że opłatek ochroni je przed zarazą, pomorem, wilkami i urokiem. Opłatkiem dzielimy się nie tylko w Wigilię. Z niewidzianymi w Wigilię członkami rodziny, można podzielić się także w Boże Narodzenie czy święto Trzech Króli.

  • choinka na Boże Narodzenie

Kiedy ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia? Jeśli zdecydujesz się na żywe drzewko, nie spiesz się z zakupem - dłużej postoi. Jeśli będzie to sztuczna choinka, to kiedy ją przystroisz, nie ma większego znaczenia. Do tradycji świąt Bożego Narodzenia należy oczywiście również wręczanie sobie prezentów. Prezenty na święta lądują pod choinką w Wigilię lub w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

do góry