Fundusze Europejskie

Strach - co sprawia, że się boimy?

19 Kwietnia 2021

strach

Strach jest reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Skąd się bierze? Jak sobie z nim radzić? Co sprawia, że się boimy? Strach jest cechą niezbędną człowiekowi do przetrwania. Gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, reaguje i nasze ciało, i emocje. Strach rodzi się w mózgu, na skutek czego organizm produkuje adrenalinę. Wytwarzamy więcej "hormonu strachu", napinamy mięśnie, a serce zaczyna szybciej bić. To naturalne przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki przed zagrożeniem. Na strach reagujemy emocjonalnie, ale stopień tej reakcji zależy już od konkretnej osoby. Ci, którzy unikają sytuacji zagrożenia, gdy już się taka pojawi, zareagują na nią silniej niż ci, którzy np. uwielbiają sporty ekstremalne.

Metody radzenia sobie ze strachem

Choć strach należy do pierwotnych ludzkich cech, można spróbować sobie z nim poradzić. Pomóc mogą:

Oswojenie strachu - mówienie o tym, co wywołuje w nas strach pomaga go oswoić.

Aktywność fizyczna - kolejna ważna broń w walce ze strachem. Wysiłek fizyczny i późniejsze zmęczenie powodują, że przestajemy skupiać się na tym, czego się boimy, podnosimy również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, w mózgu.

Odpoczynek - znalezienie co najmniej pół godziny dziennie dla siebie, poświęcenie się temu, co przynosi ukojenie: kąpiel, lektura, hobby pozwala na poprawę jakości życia, zmienia sposób myślenia na bardziej pozytywny.

Pomoc specjalisty - gdy czujemy, że nie możemy sobie poradzić ze strachem, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który doradzi właściwe postępowanie.

do góry