Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia logopedyczne, komunikacyjne/Terapia logopedyczna - Propozycje zabaw usprawniających (..)

Terapia logopedyczna - Propozycje zabaw usprawniających motorykę małą

13 Maja 2021

Propozycje zabaw usprawniających motorykę małą

Czym jest motoryka? Motoryka to zdolność do wykonywania ruchów. Wyróżniamy motorykę dużą i małą. Motoryka duża dotyczy ruchów całego ciała np. bieganie, skoki przez skakankę, pływanie, gra w piłkę nożną, jazda na rowerze. Motoryka mała to drobne ruchy rąk, dłoni i palców podczas takich czynności jak zapinanie guzików, rysowanie, wycinanie, pisanie lub tworzenie konstruktywnych budowli z klocków.
Dziś mam dla Was propozycję zabaw i ćwiczeń rozwijających motorykę małą:

  • Odwzorowywanie w produktach sypkich.

 Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy: miseczkę/ talerz/ pojemnik; sypki produkt taki jak: kasza, mąka, cukier; wykałaczka/ zapałka. Zabawę rozpoczynamy od wsypania wybranego sypkiego produktu do naczynia (miska, talerz, pojemnik). Następnie przygotowane narzędzie możemy wykorzystać w dowolny sposób: np. odwzorowujemy określone kształty- koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt, serce; lub zapisujemy litery -a, b, c, d, e,f….itd. Podczas wykonywania ćwiczenia możecie używać rożnych narzędzi do rysowania i pisania w produktach sypkich. Może to być m. in. własny palec, zapałka czy wykałaczka. Jeżeli nie boicie się bałaganu możecie skorzystać z większych powierzchni niż miska czy talerz np. rozsypując produkty na stole.

  • Bierki z makaronu spaghetti

Własnoręcznie wykonane narzędzia do pracy to nie tylko idąca za tym satysfakcja, ale również oszczędność, taką propozycją pomocy do wykonania w domu mogą być „Bierki Spaghetti”. Do ich wykonania potrzebujemy surowy makaron spaghetti oraz kolorowe flamastry. Końcówki makaronu kolorujemy na określony kolor flamastrem (niebieski, zielony, czerwony, żółty). Nasza gra jest już gotowa i możemy rozpocząć rozgrywki. Zasady gry: Jeden z graczy rozsypuje przygotowane bierki na stole. Następnie uczestnicy mają za zadanie zebranie jak największej liczby bierek. Jeżeli w trakcie zbierania, którakolwiek z bierek zostanie poruszona, kolejka przechodzi na następnego gracza. Wygrywa ta osoba, która zbierze jak najwięcej bierek. Do przygotowania bierek możemy użyć nie tylko makaron. Mogą to być m. in. różnej długości patyczki. 

  • Origami

sztuka składania papieru, wywodząca się z Japonii jest kolejną propozycją ćwiczeń wspierających motorykę małą. Origami uczy logicznego myślenia, systematyczności, dokładności. Rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności twórcze. Kilka pomysłów na prace plastyczne origami znajdziecie w poniższych linkach:

statki : skacząca żaba :

ryba:

do góry