Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia logopedyczne, komunikacyjne/Terapia logopedyczna - Trrrrrrrudne „R”

Terapia logopedyczna - Trrrrrrrudne „R”

26 Listopada 2020

Trrrrrrrudne „R”

Dziś spotkanie z trudną głoską „r”. Potrenujcie proszę w zaciszu domowym, przed lustrem ćwiczenia usprawniające ruchomość języka.

ZABAWA PANA JĘZORKA

  1. Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu. Przesuwaj szeroki język po podniebieniu górnym w przód i w tył.
  2. Po malowaniu jest straszny bałagan. Pan Jęzorek wymiata śmieci z podłogi. Przesuwaj język po podniebieniu dolnym, nie „wychodź” poza zęby.
  3. Jęzorek skacze z sufitu. Kląskaj w bardzo wolnym tempie.
  4. Nasz przyjaciel zamienia się w gumę do żucia. Połóż boki języka na zęby dolne i przygryź lekko zębami górnymi. Żuj jak gumę.
  5. Pan Jęzorek ustawia meble w domu – dotykaj językiem górnych a następnie dolnych zębów.
  6. Jęzorek kładzie się spać – rozciągaj język leżący swobodnie w jamie ustnej tak, aby jego boki dotykały zębów trzonowych; wstaje, wychodzi na podwórko – wysuwaj szeroki język przez lekko zbliżone zęby.

Odpocznij chwilę :)

Kolejne ćwiczenia przygotują Cię do wywołania głoski „r”.

  1. Mów wielokrotnie głoskę d…, ale język układaj wysoko w połowie sufitu (podniebienia, za wałkiem dziąsłowym), jest to „d” zaczarowane.
  2. Wymawiaj ddd…, przesuwaj szybko palcem pod językiem w prawo i w lewo, pobudzając go do drgań (język szeroki, rozluźniony, ułożony tuż za górnymi zębami).

Jeśli ćwiczenie to sprawiło Ci jakieś trudności, nie zniechęcaj się. Odpocznij, a po chwili wykonaj ćwiczenia raz jeszcze. Powodzenia!

do góry