Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia poznawcze, edukacyjne/Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się (..)

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu?

29 Kwietnia 2021

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego funkcjonowania. Każdy, kto go doświadcza, próbuje z nim walczyć. Ważne jest to, żeby zareagować natychmiast, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy bólu głowy. Poznaj najlepsze szybkie sposoby na ból głowy.

Szybkie sposoby na ból głowy warto znać i stosować. Jest ich tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie ten jeden, który będzie skuteczny. Specjaliści uważają, że w większości przypadków domowe sposoby na ból głowy są skuteczne i dzięki nim można uniknąć łykania leków przeciwbólowych, ale trzeba je zastosowac odpowiednio wcześnie.

Sposób na ból głowy zależy od przyczyny bólu

Zwykle są to zmiany pogody, wahania ciśnienia atmosferycznego czy przemieszczanie się w inny obszar klimatyczny, np. w góry, nad morze. Często ma związek ze stresującą pracą, długo utrzymującym się napięciem psychicznym, zmianami w kręgosłupie lub długim przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Wśród czynników sprzyjających są też: czerwone wino, papierosy, słodziki (aspartam), dodawane do żywności środki konserwujące, niektóre produkty spożywcze, np. ser żółty, orzechy, czekolada. Przyczyną może być nawet głód czy pragnienie. Zorientuj się zatem, co w twoim przypadku wywołało ból głowy, i zastosuj odpowiednią metodę. Najważniejsze - nie czekaj, aż ból sam minie. Działaj!

Ból głowy: to zwykle pomaga

  • picie małymi łykami chłodnej wody - w ciągu godziny wypij litr

  • spacer i głębokie oddechy

  • moczenie stóp w zimnej wodzie

  • zimne odkłady na czoło i skronie

Ból głowy: kiedy potrzebna jest szybka konsultacja medyczna?

W niektórych sytuacjach konieczna jest szybka konsultacja medyczna, bo ból głowy może być objawem choroby, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jaskry, nadciśnienia. Nie zwlekaj, gdy ból powstał po urazie głowy albo narasta szybko i gwałtownie lub gdy samodzielne leczenie nie daje rezultatu i dolegliwość utrzymuje się dłużej niż 3 dni. Lekarz jest potrzebny natychmiast także wtedy, gdy bólowi głowy towarzyszą następujące objawy:

  • sztywność karku - chory nie może dotknąć brodą klatki piersiowej;

  • niedowład rąk, nóg, problemy z mową;

  • zaburzenia świadomości lub równowagi;

  • wysoka gorączka lub ból oka.

do góry