Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia poznawcze, edukacyjne/Zajęcia edukacyjne - Rodzaje opadów atmosferycznych

Zajęcia edukacyjne - Rodzaje opadów atmosferycznych

6 Maja 2021

Rodzaje opadów atmosferycznych

Jako najczęściej występujące opady można wymienić: deszcz, mżawkę, śnieg z deszczem, krupy śnieżne i grad.

  • Deszcz - opad złożony z kropel wody o średnicy większej niż 0,5 mm. Jest to najczęściej pojawiający się opad w naszym klimacie.  
  • Mżawka - opad drobnych kropelek wody o średnicy mniejszej od 0,5 mm, które spadają bardzo wolno i są łatwo przenoszone przez wiatr w kierunku poziomym.  
  • Śnieg - opad kryształków lodu, które mają zwykle delikatną, rozgałęzioną strukturę. Podstawową formą cząstek tego opadu są gwiazdki sześcioramienne o pięknej i bogatej kompozycji. Przy temperaturach nieco niższych od zera kryształki łączą się zwykle w płatki (śnieżynki), a te często w duże płaty.  
  • Śnieg z deszczem - opad śniegu i deszczu lub mokrego śniegu, występujący w temperaturach zbliżonych do zera i wyższych od zera.  
  • Krupy śnieżne - opad białych, kulistych lub stożkowatych ziarenek o średnicy od 2 do 5 mm. Podczas spadania na twarde podłoże odbijają się i rozpryskują
  • Grad - - opad kulek lub bryłek lodu nieforemnego kształtu o średnicy do 50 mm, czasami większych. Pada przy temperaturach wyższych od 0oC, w ciepłej porze roku, zwykle towarzyszy mu burza atmosferyczna. Znane są ponadto takie opady, jak deszcz marznący, mżawka marznąca, śnieg ziarnisty, ziarna lodowe i słupki lodowe. Opady można także podzielić na ciągłe, z przerwami, przelotne i roszące.  
  • Opady ciągłe - są to opady deszczu lub śniegu trwające przez dłuższy czas bez przerwy (więcej niż 6 godzin) lub z bardzo krótkimi przerwami, o przeciętnym i dosyć równomiernym natężeniu (większym niż 0,5 mm/godz.), obejmujące na ogół swym zasięgiem duże obszary.  
  • Opady z przerwami - są to równomierne opady, zazwyczaj o małym natężeniu, z chmur warstwowych, padające z przerwami.  
  • Opady przelotne - są to opady zwykle krótkotrwałe o zmiennym, lecz dużym natężeniu (ulewy). Pochodzą z chmur kłębiastych deszczowych . Opadom przelotnym towarzyszą często silne i porywiste wiatry oraz burze, błyskawice i grzmoty. Opady te, dlatego są zazwyczaj krótkotrwałe.
do góry