Tłumacz języka migowego
Informacja dla osób uprawnionych
Informujemy, że od 1 kwietnia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017, poz. 1824 t.j.). Dotyczą one m. in. języka migowego oraz technik wspierania osób głuchych i głuchoniewidomych. Ustawa reguluje sposób komunikowania się osób głuchych i głuchoniewidomych z administracją.
Zgodnie z zapisami powyższej ustawy osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) ma prawo do pośrednictwa tłumacza w kontakcie z urzędem lub instytucją.
Świadczenie to jest bezpłatne i przeznaczone dla osób uprawnionych będących osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1172 t.j.).
Osoby niesłyszące i mające trudności w komunikowaniu się, chcąc załatwić sprawę w naszej jednostce z pomocą tłumacza języka migowego - w oparciu o zapisy ww. ustawy - zobowiązane są do zgłoszenia chęci skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się z minimum trzydniowym wyprzedzeniem oraz dokonania zgłoszenia w celu rezerwacji wizyty.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby zainteresowanej,
- propozycję terminu (nie krótszy niż 3 dni robocze),
- krótkie określenie sprawy,
- kontakt zwrotny, na który zostanie nadesłana informacja z potwierdzeniem spotkania.
Gdzie wysyłać informacje:
Zgłoszenie proszę:
- wysłać na adres e-mail: lub
- wysłać na adres Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. J. Słowackiego 8, 56-400 Oleśnica, (liczy się data dostarczenia korespondencji) lub
- przekazać telefonicznie za pośrednictwem osoby trzeciej na numer telefonu +48 71 314 45 77 w godz. 7:30 - 15:30.
Wszystkie niezbędne dane kontaktowe podane są na podstronie kontakt w naszym serwisie internetowym.
Środowiskowy Dom Samopomocy Oleśnicy
Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną i przewlekłą chorobą psychiczną. Jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Miasta Oleśnicy, powołaną w celu wykonywania zadań, określonych w ustawie o pomocy społecznej i w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.
Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych oraz różnych form zajęć polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Siedziba główna - Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Juliusza Słowackiego 8
Główna siedziba znajduje się w budynku przy ul. J. Słowackiego 8, gdzie swoje biuro ma dyrektor ośrodka, mieści się tu także biuro księgowo - kadrowe, pokój psychologa i pracownie: plastyczna, logopedyczna, rehabilitacyjna, komputerowo-dziennikarska, kulinarna (ze stołówką), duża sala - świetlica, na której odbywają się zajęcia dla uczestników w większych grupach tj. muzyczne, teatralne, imprezy okolicznościowe organizowane zgodnie z kalendarzem imprez. Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Oddział Środowiskowego Dom Samopomocy ul. Kościelna 3
W ośrodku tym mieszczą się dwie sale do prowadzenia zajęć: plastyczno-technicznych, komputerowych, rehabilitacyjnych oraz kuchnia z jadalnią służąca do przygotowywania prostych posiłków przez uczestników. Ośrodek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.