Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Skąd przyszła do nas choinka?

Skąd przyszła do nas choinka?

22 Grudnia 2021

Skąd przyszła do nas choinka?

Mało kto wie, że w polskiej tradycji zwyczaj ubierania choinki w Wigilię pojawił się dopiero około roku 1920, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Strojenie choinki w dzień Wigilii zostało zapożyczone od kolonistów niemieckich w czasie zaborów i dotyczyło zamożniejszych rodzin w większych miastach. Dopiero z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na polskich wsiach, wypierając tradycyjną ludową ozdobę świąteczną, jaką była podłaźniczka (obręcze z sitowia obwiązane iglastymi gałązkami). Wiązał się z nimi zwyczaj, który zapewniać miał urodzaj i dorodność trzody - po ususzeniu zakopywano ją w polu bądź pokruszoną dosypywano do paszy zwierząt hodowlanych.
W tradycji utrwalił się również przekaz, że temu, który ścina choinkę na świąteczne drzewko, w nadchodzącym roku gwarantowane jest szczęście i powodzenie. Szczególne szczęście miała osoba, której udało się bardzo wczesnym rankiem ukraść drzewko z lasu.
Tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były początkowo dekoracje naturalne (orzechy, jabłka) i ręcznie robione drobiazgi z papieru i słomy. Ozdabianie choinki nie było przypadkowe, a każda pojawiająca się na drzewku ozdoba niosła ze sobą życzenie osoby która ją wykonała.
Papierowe łańcuchy symbolizowały więzi rodzinne, dzwoneczki - dobrą nowinę, słomiane aniołki - boską opiekę, a umieszczana na szczycie choinki gwiazda betlejemska miała wskazywać bezpieczną drogę do domu.
Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się choinki nieco inaczej, ale tradycją jest , aby drzewko ubierała wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny.

choinkachoinka Ani

choinka Dorotychoinka pani Róży

 

 

do góry