Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Poradnictwo psychologiczne/Pozytywne myślenie ma wielką moc - wykorzystaj je

Pozytywne myślenie ma wielką moc - wykorzystaj je

28 Stycznia 2022

 

Pozytywne myślenie ma wielką moc - wykorzystaj je

Pozytywne myślenie, czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi - pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia. Jak się nauczyć pozytywnego myślenia? Pozytywne myślenie jest jak magnes. W zależności od jakości naszych myśli oraz wypowiadanych przez nas słów przyciągamy do siebie różne wydarzenia i ludzi. W pewnym sensie codziennie stwarzamy swoją rzeczywistość za pomocą myśli, emocji, pragnień, przekonań, wyobrażeń i oczekiwań.Robimy to najczęściej nieświadomie. Myśli i słowa mają wpływ na otaczający nas świat

Pozytywne myślenie: dobro przyciąga dobro, zło - zło

Codziennie myślimy, posługujemy się swoimi przekonaniami i czegoś pragniemy. Jeśli myślimy pozytywnie, przyciągamy pozytywne doświadczenia oraz ludzi, którzy myślą podobnie jak my. Nawet gdy spotykamy kogoś, kto myśli negatywnie, jego pesymizm nie wpłynie na nas, jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni.

Pozytywne myślenie: nasze przekonania kształtują świat

Zastanów się przez chwilę, jak często mówisz do siebie w myślach. O czym myślisz? Jaka jest jakość twoich myśli? Czy są pozytywne i lepiej się po nich czujesz, czy też wprawiają Cię w złe samopoczucie? Często w myślach krytykujemy siebie, innych i świat. Jeśli wysyłamy krytykę na zewnątrz, wraca ona do nas z taką samą częstotliwością. Na świat patrzymy bowiem przez pryzmat naszych przekonań. Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, co Ci się przytrafia w życiu, zastanów się, jakie myśli i słowa najczęściej wysyłasz w świat. W większości są pozytywne czy negatywne?

Jak wyjść z kręgu negatywnego myślenia?
  • • Nie słuchaj ani nie oglądaj przed snem wiadomości. Zapewnij sobie spokojny sen.
  • • Nie plotkuj!Jeśli ktoś z bliskich zaczyna mówić pesymistycznie, nie wzmacniaj tego przesłania. Staraj się powiedzieć coś pozytywnego i pocieszającego.
  • • Bądź świadom, gdy zaczynasz myśleć negatywnie, krytykować siebie i oceniać innych.
  • • Zwracaj uwagę na to, kiedy zaczynasz wyobrażać sobie czarne scenariusze.
  • • Zaproś do swego domu więcej kolorów.

A teraz czas na minitest: Czego naprawdę pragniesz?

KROK 1. Weź kartkę i napisz, czego nie chcesz. Pisz tak, jak pojawiają się zdania w Twojej głowie, bez zastanowienia. Nie zatrzymuj się, nie oceniaj tego, co piszesz, daj się ponieść myślom. Przeczytaj stworzoną przez siebie listę.
KROK 2. Teraz przekształć wszystkie zdania zaczynające się od „nie chcę”. Zapisz na kartce stwierdzenia, które będą przeciwieństwem tego, czego nie chcesz.
Przykłady:Jeśli napisałeś: „Nie chcę czuć przygnębienia”, zastanów się, co chciałbyś czuć zamiast przygnębienia. Następnie zmień to zdanie na pozytywne, np. „Chcę czuć radość”.
Jeśli napisałeś: „Nie chcę być chory” - „Chcę być zdrowy”. „Nie chcę mieć problemów” - „Chcę doświadczać spokoju”.
Przeczytaj nowe zdania. Jak się czujesz, kiedy je czytasz?
KROK 3. Na razie pracowałeś nad tym, czego byś chciał/a. Teraz spróbuj wyobrazić sobie, że właśnie dzieje się to, czego pragniesz. A więc:

Czujesz radość.
Jesteś zdrowy.
Doświadczasz spokoju.
Co odczuwasz, kiedy przyjmujesz te stwierdzenia jako prawdziwe? Jak czujesz się fizycznie i psychicznie? Jak zmieniło się twoje samopoczucie w porównaniu z tym, jakie miałeś przed tym ćwiczeniem? Może podzielisz się z nami swoimi przemyśleniami? Czekamy:)

 

do góry