Tradycje świąteczne w naszych domach.
27 Grudnia 2021Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu z Was trwają już zapewne od początku grudnia - pieczenie pierniczków, wykonywanie ozdób na choinkę, obmyślanie prezentów… Jednak najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi. Święta Bożego Narodzenia pełne są wyjątkowych tradycji, zwyczajów i rytuałów świątecznych. W Waszych domach pewnie też są one pielęgnowane? Pozwólcie, że przypomnę Wam niektóre z nich.
Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe
Sianko pod obrusem
Jak nakazuje tradycja, sianko należy położyć pod obrusem. Symbolizuje ono narodzenie Jezusa w ubogim żłobie.
Pierwsza gwiazdka
Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, którą według Biblii na niebie ujrzeli Trzej Królowie w chwili narodzin Dzieciątka.
Wspólna modlitwa
Kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Biblii, dotyczącego narodzin Jezusa.
Opłatek
Przełamanie opłatka ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej jest jej centralnym punktem. Dzielenie się opłatkiem ma w zamyśle zbliżać i łączyć ludzi.
Dodatkowe nakrycie
Na stole ustawiamy dodatkowe nakrycie, jedno więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy są nieobecni, którzy nie mogli dotrzeć na wieczerzę np. zza granicy. Puste nakrycie wyraża także pamięć o członku rodziny, który zmarł.
Szopka
Zwyczaj ustawiania figurek i żłobka z sianem z leżącą w nim figurką Dzieciątka, sięga XIII wieku. Pozwala wyobrazić sobie miejsce narodzenia Jezusa.
Potrawy
W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo powinno ich być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, karp (ryba) pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców.
Choinka
Jako „drzewo życia” jest symbolem chrześcijańskim - ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Natomiast składanie prezentów (darów) pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.
Wspólne kolędowanie
To radosne śpiewy, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wieczerzy wigilijnej. Świąteczne muzykowanie nie tylko wpływa na wzajemne relacje międzyludzkie, ale też pomaga rozwijać w sobie poczucie harmonii i wyrażać emocje.
Czy o czymś zapomniałam? W każdej rodzinie inaczej podchodzi się do bożonarodzeniowych zwyczajów. Napiszcie nam, które zwyczaje i tradycje są szczególnie pielęgnowane w Waszych domach. Może uda Wam się uwiecznić je na zdjęciach, które i my chętnie zobaczymy?