Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia komputerowe, dziennikarskie/Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

28 Stycznia 2022

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

Komputer jest obecnie narzędziem, bez którego bardzo ciężko sobie wyobrazić naszą codzienność. Wiedza, rozrywka, życie towarzyskie, no i oczywiście praca - to wszystko jest obecnie nierozerwalnie już związane z Twoim pecetem lub laptopem. Nauczyliśmy się polegać na naszych komputerach i globalnej sieci dzięki nim dostępnej o każdej porze dnia i nocy.
W przypadku komputera, podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia obowiązują pewne zasady związane z bezpiecznym użytkowaniem.
Jako że większość komputerów ma połączenie z Internetem, który stanowi oś naszych wirtualnych działań, to właśnie stamtąd przychodzi najwięcej zagrożeń. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zasad, których dobrze przestrzegać, jeśli chcemy bezpiecznie korzystać z komputera.

1. Dbaj o swoje dane

Na każdym komputerze znajdują się dane, związane z pracą lub życiem osobistym. Dobrze jest posiadać przenośne nośniki pamięci, na których będziemy je zapisywać. Dzięki temu podczas awarii systemu unikniemy stresu związanego z utratą danych. Zwykły pendrive o pojemności kilku gigabajtów pomoże nam zabezpieczyć swoje najważniejsze dokumenty. Oczywiście w przypadku zabezpieczenia większej ilości plików ze zdjęciami, filmami lub muzyką pojemność dysku przenośnego musi być znacznie większa. Jednym słowem, stworzenie kilku kopii zapasowych jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło.

2. Zainstaluj program antywirusowy

Taki program powinien posiadać absolutnie każdy komputer. Pomoże on zabezpieczyć system przed złośliwym oprogramowaniem, którego w sieci nie brakuje. W wielu przypadkach możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, że po naszym komputerze hula wirus siejąc spustoszenie wśród plików, wykradając je, lub systematycznie kasując. Rodzajów złośliwych oprogramowani jest zresztą całe mnóstwo, dlatego dobry program antywirusowy regularnie aktualizowany musi być zainstalowany w Twoim komputerze. Warto też pamiętać o profilaktycznym skanowaniu każdego twardego dysku wkładanego w gniazdo USB swego sprzętu. Nawet komputer, który nie jest podłączony do Internetu, może zostać w ten sposób zainfekowany.

3. Sprawdzaj aktualizacje

Każdy system operacyjny oraz każda przeglądarka internetowa udostępnia swoim użytkownikom aktualizacje. Większość z nich powinna aktualizować się automatycznie, jednak jeśli z jakichś przyczyn mamy takie funkcje poblokowane, warto pomyśleć o ich odblokowaniu. Aktualizacje mają we większości przypadków na celu łatanie luk powstałych w wyniku wykrytych błędów oraz usuwają zgłaszane przez użytkowników błędy. Dobrze jest zezwalać na aktualizacje systemu ze względów bezpieczeństwa.

4. Zwracaj uwagę na ograniczone możliwości sprzętu

Warto przyjrzeć się możliwościom, a jeśli ich nie posiada to dostosować sprzęt do wymagań. Komputery mają swoje ograniczenia i nie warto niepotrzebnie ich forsować, to zawsze prowadzi do większych wydatków, a w ostateczności do konieczności zakupu nowego komputera.

5. Zasada rozważnej bytności w sieci

Nawet najlepsza ochrona nie zastąpi zdrowego rozsądku. Oszustwa internetowe to istna plaga, począwszy od wyłudzania danych, a skończywszy na niesolidnych sprzedawcach, którzy wystawiają na aukcjach produkty przez siebie nieposiadane. Bezpieczeństwo może nam zapewnić jednak trzymanie się kilku żelaznych zasad.
Pamiętajmy, by dokładnie przyglądać się adresowi strony, zwracać uwagę na to, czy jest to witryna zabezpieczona, czy przy adresie strony jest zielona kłódka oraz, czy zaczyna się od skrótu https://. To jednak nie zawsze może wystarczać, przyglądaj się też niepokojącym zmianom w grafice strony lub rażącym literówkom np. w nazwie określonej firmy.
Portale społecznościowe, niekiedy całkowicie zastępują nam kontakt rzeczywisty z drugim człowiekiem. Mimo tego, że jest on tylko wirtualny, z przerażającą lekkością rozdajemy na prawo i lewo informacje o sobie. Zasada ograniczonego zaufania w świecie wirtualnym to dobra zasada.
To oczywiste, ale warto o tym przypomnieć. Nie wolno otwierać podejrzanie wyglądających plików, nawet jeśli są one przesłane przez znajomego, przyjaciela lub członka rodziny. Roztropność przy pobieraniu jakichkolwiek plików nigdy nie zawadzi.
Masz wbudowaną w laptopie kamerkę? Zalep ją. Tak na wszelki wypadek.
Internet to wspaniałe miejsce, dzięki któremu możemy faktycznie poczuć, że cały świat jest w zasięgu ręki, ale oprócz tego służy do wielu niecnych działań i ma też swoją ciemną stronę. Zdrowy rozsądek to potężna broń, dzięki której bezpiecznie można korzystać przez długie lata z każdego komputera.

do góry