Ton głosu. Ćwiczenia
27 Grudnia 2021Głos pełni równie ważną rolę jak gesty czy sposób poruszania się. To on w ogromnym stopniu pomaga nam wyrażać emocje. Słowo mówione najlepiej trafia do słuchacza, gdy wiemy, co chcemy wyrazić. Zastanów się więc: Jaki cel chcę osiągnąć? Jakie przekazać emocje? Jeśli sobie to uświadomimy, tak samo zabrzmi także nasz głos. Nie wierzysz? Wypowiedz krótkie zdanie: Za 15 minut podaję obiad- zrób przy tym surową minę. Słuchaj, jak brzmi twój głos. Następnie powiedz to samo z szerokim uśmiechem. Zabrzmiało całkiem inaczej, prawda? Nic dziwnego - twój głos wysłał za każdym razem inny sygnał.
Jak pracować nad głosem?
Pierwszym krokiem będzie nauka właściwego oddychania. Dzięki temu będziemy lepiej wykorzystywać nasze warunki głosowe do tego, aby mówić głośniej, pełniej i dłużej.
Proponuję dwie wersje ćwiczenia.
Połóż się plecami na podłodze, umieść rękę na brzuchu i zacznij naturalnie, swobodnie oddychać. Ciało ma być rozluźnione, usta lekko otwarte. Zauważysz jak brzuch unosi się i opada. Dzięki temu powietrze wypełnia dolne części płuc. Zdobywając tę umiejętność, będziesz w przyszłości skuteczniej używał głosu. W drugiej wersji robisz to samo, tylko kładziesz ciężką książkę na brzuch, wtedy ruch będzie bardziej widoczny i łatwiej wykonasz zadanie. Wykonując to ćwiczenie, można mieć wrażenie, że powietrze wędruje wprost do brzucha. Powtarzaj to ćwiczenie dwa razy dziennie, a nie tylko nauczysz się swobodniej oddychać, ale także dodatkowo się zrelaksujesz:)
Następnym krokiem będzie nauka wydobycia dźwięku „z przepony”. Gdy już wiesz, jak prawidłowo i naturalnie nabrać powietrza, teraz zamiast wydechu wypowiedz samogłoskę "o" ok. 3 - 5 sekund. Następnie weź swobodny wdech. Zwróć uwagę na to, aby wypowiadając samogłoskę otworzyć szerzej usta, jednak w granicach naturalności. Otwierając usta powodujesz, że dźwięk staje się mocniejszy. Na początku wykonuj to ćwiczenie leżąc, następnie rób to samo stojąc. Gdy wykonywanie tego zadania będzie już łatwe, możesz zamiast wydobywania samogłoski "o" mówić krótkie wyrazy typu: Ala, dom, rok, as. Pamiętaj o przeciąganiu, wydłużaniu samogłosek, czyli: Aaalaaa, doom, rook, aaaas. Wykonuj to zadanie raz do dwóch razy dziennie od 4 do 5 minut, gdyż świadomość wydobycia prawidłowej samogłoski przełoży się na wzmocnienie Twojego głosu. Proponowane ćwiczenia pozwolą Ci na poznanie i doświadczenie pewnych zmian w głosie. Powodzenia!