Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia poznawcze, edukacyjne/Karnawałowe szaleństwa - tradycja i historia karnawału

Karnawałowe szaleństwa - tradycja i historia karnawału

4 Lutego 2022

Karnawałowe szaleństwa - tradycja i historia karnawału

Karnawał trwa i chociaż wiele z nas nie korzysta z tego tak, jak to bywało kiedyś, to jednak właśnie w tym czasie wychodzimy z domu częściej i chętniej bawimy się na dyskotekach, domówkach czy nawet wystawnych balach. Jak to bywało kiedyś? Karnawał naszych przodków był o wiele bardziej wystawny niż nasz!

W dzisiejszych czasach karnawał niewiele różni się od pozostałych dni w roku. Tylko Ostatki cieszą się jeszcze uznaniem i faktycznie wiele osób korzysta z tych dni by spędzić je na zabawie. Oczywiście najsłynniejsze karnawały na świecie, jak w Rio de Janeiro czy Wenecji nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak wydaje się, że i ono maleje z roku na rok. Dziś imprezy organizuje się przede wszystkim w pubach albo domach prywatnych, zazwyczaj jednak do ich organizacji potrzebny jest dodatkowy pretekst jak imieniny, urodziny czy rocznica ślubu. Ludziom brakuje czasu, finansów, ale i chęci by oddawać się karnawałowym szaleństwom.

Wyjątkowe zabawy organizowali nasi przodkowie, szczególnie w XVII wieku, kiedy wyprawiano wspaniałe, wystawne bale, także maskowe. Kuligi to nie tylko rosyjski zwyczaj, ale i w szlacheckiej Polsce często w ten sposób bawiono się na dworach. Jadano suto i okazale, nie stroniono również od alkoholi. Tańczono różnego rodzaju tańce, jak m.in. polonez, śpiewano, słuchano muzyki. Ci, którzy mogli sobie na to pozwolić żyli w tym czasie głównie karnawałem, wyborem strojów, doborem odpowiednich gości, których warto zaprosić na swój bal. Bawili się także biedniejsi i chociaż ich zabawy były mniej wystawne, wcale nie znaczyło, że gorsze od tych, które organizowali bogaci. Wychodzono na ulice, miejskie pochody karnawałowe były bardzo popularne.'

W późniejszych latach ludzie także nie stronili od zabaw. Dwudziestolecie międzywojenne było okresem, kiedy powrócono do dawnej tradycji i chętnie organizowano bale oraz potańcówki. Wyjątkowo atrakcyjne wydawały się bale przebierańców, które sprawiały wiele radości i wymagały dużych przygotowań, szczególnie, jeśli chodzi o stroje pań.

Po wojnie bawili się głównie przedstawiciele władzy, a „zwykli śmiertelnicy” najczęściej spędzali czas na domowych imprezach . W czasach PRL popularne były dancingi z wodzirejami. Nierzadko organizowane były przez zakłady pracy. Wiele osób spotykało się na prywatkach czy partyjkach brydża.

Wykorzystajmy czas karnawału, nie bądźmy gorsi od naszych pradziadków! Póki karnawał trwa, niech każdy przynajmniej raz zabawi się na wspaniałej imprezie, bez względu na to, czy w wystawnej restauracji czy na „zwykłej” domówce!

kar2kar3

kar4kar5

do góry