Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia rehabilitacyjne, sportowe/JAK UTRZYMAĆ PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ CIAŁA?

JAK UTRZYMAĆ PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ CIAŁA?

27 Grudnia 2021

Praca w niewygodnych pozycjach, czy długie godziny spędzone przed komputerem - to tylko niektóre z przyczyn wad postawy. Musimy pamiętać, że utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a tym samym zdrowego kręgosłupa to  przede wszystkim efekt codziennych, dobrych przyzwyczajeń. Warto zatem zacząć stosować się do cennych rad, dzięki którym być może unikniemy wady postawy.
1. Bądź aktywny - wzmacniaj i rozwijaj mięśnie grzbietu.
2. Ćwicz uważnie - pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń zgodnie z instrukcją.
3. Pamiętaj o diecie - nadwaga i otyłość to najwięksi wrogowie zdrowych pleców.
4. Nie garb się - utrzymanie prawidłowej postawy w czasie pracy i odpoczynku to warunek zachowania zdrowia i zgrabnej sylwetki.
5. Przeciągaj się - to dobrze zrobi twojemu kręgosłupowi.
6. Nie martw się - stres i zmartwienie to twoi wrogowie. Zdenerwowanie, szczególnie to utrzymujące się przez dłuższy czas, wiąże się ze zwiększeniem napięcia mięśniowego - głównie w okolicach karku - i może być bezpośrednią przyczyną uporczywego bólu.
7. Oszczędzaj kręgosłup - podnosząc ciężary ugnij kolana, zakupy noś w obu rękach, rozkładając ciężar równomiernie; szpilki zostaw na specjalne okazje - na co dzień wybieraj buty na 3-4-centymetrowym obcasie; włosy myj na stojąco, pod prysznicem - nie pochylaj się nad wanną.
8. Odpocznij - chwila relaksu w ciepłej kąpieli zredukuje napięcie mięśniowe i złagodzi bóle pleców.
9. Śpij wygodnie - wybieraj materace o średniej twardości, najlepiej te dopasowujące się do kształtów ciała i utrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji.
10. Dbaj o zdrowie - bóle pleców mogą być wynikiem wielu dolegliwości.

do góry