Fundusze Europejskie

ZMNIEJSZ STRES I NAPIĘCIE

22 Grudnia 2021

1. Trening antystresowy: 4 min
Do wykonania po pracy:
Rozgrzewka: 1 min (bieg w miejscu plus pajacyki)
1) damskie pompki
2) przysiady
3) brzuszki
1 seria: 3 ćwiczenia - każde po 30 sekund, 2 seria: 3 ćwiczenia - każde po 20 sekund, 3 seria: 3 ćwiczenia - każde po 10 sekund.
Łącznie zyskujesz 1 min rozgrzewki oraz 3 minuty ćwiczeń.


2. Ćwiczenie oddechowe: 5 min
Do wykonania po ćwiczeniach fizycznych:
Połóż się, zrób wdech nosem, tak żeby w pierwszej części uniósł się brzuch, a w drugiej klatka piersiowa. Wypuszczasz powietrze, rozluźniając jednocześnie brzuch i klatkę. Czyli dzielisz wdech na dwa, a wydech jest jeden. To połączenie oddechu przeponowego i wdechu wojownika.


3. Trening dla umysłu
Usiądź wygodnie z czystą kartką papieru. Wypisz, jakie sytuacje najczęściej wywołują u ciebie stres. Jakie wtedy obserwujesz fizyczne reakcje w swoim ciele? I jakie reakcje psychiczne w umyśle - czyli jakie myśli pojawiają się w twojej głowie? Teraz napisz plan zaradczy. Czyli na przykład jeśli czujesz, że w momencie stresu spina ci się kark, opracuj sobie ćwiczenia rozluźniające na tę partię mięśni.


Zatrzymaj się, nie uciekaj
Kwarantanna, izolacja, praca z domu, ograniczenie kontaktów - to nas wszystkich gwałtownie zatrzymało w biegu. Ten moment zatrzymania jest najtrudniejszy. Ci którzy ciągle łudzą się, że jeszcze będzie tak jak dawniej zaprzeczają rzeczywistości. A ci, którzy rzucają się w wir nadmiarowego działania - uciekają od lęku. Zatrzymanie to punkt zwrotny, to czas, kiedy stare już nie działa, a nowego jeszcze nie ma i długo nie będzie. Nikt nie wie, kiedy to wszystko się skończy i jak będzie wyglądał nasz nowy świat. Jedyne co możemy, to czekać, sprawdzać co nam w duszy gra i ufać, że nowe będzie dobre.

do góry