Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Treningi/Usuwanie uporczywych plam z białego obrusu

Usuwanie uporczywych plam z białego obrusu

22 Grudnia 2021

Plama z wosku
kostki lodu / zamrażarka - na plamę z wosku należy położyć woreczek z kostkami lodu lub cały zabrudzony obrus włożyć do zamrażarki. Chłód sprawi, że wosk stwardnieje i zacznie wykruszać się z materiału. Pozostałą plamę koniecznie wypierz jak najszybciej zgodnie z zalecaniami dedykowanymi dla danej tkaniny.
papier i żelazko - pod i na plamę kładziemy papier śniadaniowy, złożony ręcznik papierowy lub bawełnianą ściereczkę najlepiej grubą warstwę, żeby nic nam nie przesiąkało. Następnie żelazkiem zaprasowujemy plamę do momentu, aż cały tłuszcz wsiąknie w ręcznik, a wosk będzie można z łatwością „ściągnąć”. Na obrusie zostanie tylko niewielka plama, która zejdzie po standardowym praniu.
Porada: Jeżeli tłusta plama okaże się trudna do usunięcia, można użyć płynu do naczyń (tego sposobu nie używaj w przypadku kolorowego wosku).
wrzątek - jeżeli wosk jeszcze nie zastygł, to obrus lub serwetę wystarczy wrzucić do zlewu i polać wrzącą wodą. Wosk zwyczajnie się rozpuści.


Plamy z kawy i herbaty
Świeżo zabrudzone kawą lub herbatą obrusy, bieżniki czy serwety najlepiej zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu lub proszku do prania. Pozostałe przebarwienia usuniesz przy pomocy:
soku z cytryny - to doskonały sposób na świeże plamy po kawie czy herbacie. Wystarczy sokiem z cytryny polać plamę, a następnie spłukać letnią wodą. Jeżeli plama jest już starsza, to należy zalać ją sokiem i pozostawić na kilka dni, następnie wystawić na słońce i wyprać zgodnie z zaleceniami.
octu, wody utlenionej lub sody oczyszczonej - rozcieńczony z wodą ocet, soda oczyszczona czy woda utleniona to doskonały sposób na powstałe przebarwienia po kawie i herbacie. Rozcieńczenie konieczne jest po to, aby nie uszkodzić delikatnej tkaniny, z jakiej wykonany jest obrus, bieżnik czy serweta.
Proporcje rozcieńczenia:
- ocet - 1 łyżeczka octu na 1 litr wody (gąbką nasączoną roztworem pocieramy plamę),
- woda utleniona - proporcja 1:1 (mieszanka ta doskonale poradzi sobie z plamami po herbacie),
- soda oczyszczona - 1 łyżka sody i 3 łyżki wody (tak powstałą mieszanką nakładamy na plamę, a następnie ścieramy).
soli kuchennej - powstałą plamę należy posypać solą i odczekać, aż wchłonie wilgoć i kolorowe przebarwienia. Następnie spłukać zimną wodą i wyprać zgodnie z zaleceniami. szarego mydła - powstałą plamę wystarczy natrzeć szarym mydłem, a następnie obficie spłukać wodą proszku do prania - plamę po kawie można natrzeć również proszkiem do prania, a następnie wyprać zgodnie z zaleceniami (do rozprowadzenia proszku przydatna będzie stara szczoteczka do zębów).


Plama z barszczu
sól - plamę należy posypać solą, a następnie odczekać, aż wchłonie wilgoć i wyciągnie kolor. Wtedy będziemy mieć pewność, że pozbyliśmy się całkowicie koszmarnego przebarwienia.
cytryna i mąka ziemniaczana - małą plamę bez problemu wybawimy, pocierając ją sokiem i miąższem z cytryny. Jeżeli plama jest większa, to pomocne będzie posypanie jej mąką ziemniaczaną i skropienie całości sokiem z cytryny.
Alkohol - plamy po rozlanym barszczu skutecznie usuniemy, polewając je białym winem lub szampanem. Następnie warto zamoczyć obrus w zimnej wodzie, a później wyprać go w pralce lub ręcznie (zgodnie z zaleceniami).


Plama z długopisu / atramentu
Małe dzieci to prawdziwi artyści. Przy użyciu zwykłego długopisu potrafią „zdziałać cuda”. Często malują wszystko, co popadnie: ściany, meble, ubrania, obrusy. Najskuteczniejsze metody to: krem do golenia lub pasta do zębów - krem lub pastę należy nanieść na plamę i pozostawić na kilka godzin, a następnie obrus lub bieżnik wyprać w ciepłej wodzie
szare mydło - aby zetrzeć rozlany atrament, wystarczy pocierać plamę kostką
mleko - najlepsze do usunięcia jeszcze świeżej plamy. Obrus należy zamoczyć w mleku, następnie wypłukać w ciepłej wodzie z mydłem, a na koniec wyprać w pralce.
sok z cytryny - tkaninę z plamą zamocz w soku z cytryny, po czym standardowo wypierz w pralce lub ręcznie.
spirytus- to najszybszy sposób na usunięcie czarnych czy granatowych plam z długopisu. Plamę zamocz na kilka minut w spirytusie, po czym wypierz zgodnie z zaleceniami. W przypadku delikatnej tkaniny użyj tylko kilku kropli alkoholu, aby sprawdzić, czy nie jest ona wrażliwa na jego działanie (unikniesz nieprzyjemnego rozczarowania w postaci całkowitego zniszczenia materiału).


Tłuste plamy
Codziennie eksperymentujemy w kuchni, aby rozwijać nasze umiejętności i poszerzać domowe menu.
Jak efektywnie pozbyć się uporczywego tłuszczu? Oczywiście jest kilka sposobów:
płyn do naczyń - przed włożeniem obrusu do pralki wystarczy zaprać go przy użyciu płynu do naczyń.
Porada: Płyn do naczyń w połączeniu z proszkiem do prania i niewielką ilością wody to idealna mieszanka do usunięcia plam z masła. Posmarowany tym specyfikiem obrus pierzemy w pralce. Plam po maśle nie można czyścić samą wodą, ponieważ ta utrwali tylko powstałe zabrudzenia. mąka kukurydziana - plamę posypujemy mąką i pozostawiamy na kilka minut, aż wchłonie cały tłuszcz. Następnie ścieramy jej resztki i pierzemy.
alkohol metylowy i ocet - to doskonała metoda na usunięcie plam z oleju. Zabrudzony obrus moczymy w wodzie, a następnie czyścimy mieszanką alkoholu metylowego z dodatkiem octu.


Plama z krwi
Niespodziewane skaleczenie przy stole i nieszczęście gotowe. Sącząca się z rany krew może poplamić nasz nieskazitelny obrus i pozostawić po sobie koszmarną plamę. W tym przypadku najlepsza jest woda utleniona lub zimna woda i mydło w płynie.

do góry