Zasady kulturalnego posługiwania się telefonem komórkowym
24 Stycznia 2022Zasady kulturalnego posługiwania się telefonem komórkowym
Teoretycznie wszyscy powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób kulturalnie używać telefonu komórkowego. W końcu większość z nas praktycznie się z nim nie rozstaje. W praktyce jednak różnie to bywa, zwłaszcza u młodszego pokolenia — komórki wpisały się już w nasz świat tak, że traktujemy je bardzo swobodnie.
Warto czasami przypomnieć sobie kilka zasad, dzięki którym nasz telefon nie będzie przeszkadzał innym osobom w naszym otoczeniu.
Rodzina i znajomi
Wśród bliskich możemy rzecz jasna zachowywać się najbardziej swobodnie — w końcu znamy się wzajemnie i mniej więcej wiemy, co będzie niemile widziane, a co nam "ujdzie płazem". Zawsze jednak warto wykazać się odrobiną ogólnej kultury.
Kiedy dzwonisz, lub odbierasz rozmowę, odejdź nieco na bok. Nie rozmawiaj przy stole, przekrzykując zebranych, wyjdź do innego pomieszczenia i tam spokojnie sobie pogadaj.
Jeżeli ktoś dzwoni do ciebie, nie rozgaduj się zbytnio i jeśli rozmówca zasugeruje koniec rozmowy, po prostu się pożegnaj.
Ustaw taki dzwonek, żeby nie był irytujący dla otoczenia. Dostosowuj jego głośność do sytuacji - nie używaj maksymalnej siedząc wieczorem z rodziną w zaciszu domowym, czy na "herbatce" u znajomych.
Jeśli nagrywasz się na pocztę głosową, przedstaw się i jasno powiedz, w jakim celu chcesz się skontaktować.
Nie dzwoń do rodziny i znajomych "tak sobie pogadać" w godzinach ich pracy bądź nauki.
Pomiędzy godziną 22.00 a 8.00 dzwoń tylko wtedy, kiedy jest to konieczne — chyba, że wcześniej tak się umówiliście, albo masz pewność, że nie będziesz przeszkadzać.
Koniecznie wyłącz komórkę!
Są sytuacje, kiedy nawet dźwięk wydawany przy sygnale wibracyjnym nie powinien zakłócać spokoju. Kategorycznie wyłączamy lub całkowicie wyciszamy komórkę w teatrze, kinie, ale także jeśli jesteśmy na ślubie, pogrzebie, chrzcinach, czy innej podobnej uroczystości.
Korzystaj z telefonu z wyczuciem
Jeśli jesteś w towarzystwie i dzwoni telefon, odejdź na pewną odległość zanim zaczniesz rozmowę. Musisz koniecznie zadzwonić? Nie tłumacz się, po prostu przeproś i pójdź w spokojniejsze miejsce. Trzymaj telefon w takim miejscu, żeby odebranie rozmowy zajęło ci jak najmniej czasu. Staraj się nie rozmawiać w środkach komunikacji miejskiej, przeszkadzasz pasażerom. W pociągu wyjdź po prostu na korytarz. Nie prowadź rozmów w kolejce do kasy! W szpitalu, niezależnie od tego, czy jesteś pacjentem czy odwiedzającym, przed rozmową znajdź jakieś bardziej zaciszne miejsce niż sala chorych.
A co z SMS-ami?
Pisz zrozumiale! Język polski naprawdę nie jest trudny. Na przychodzącą wiadomość wypada odpisać, choćby krótkim "OK". Nie musisz tego robić od razu, ale też niech to nie będzie następny dzień.
Telefon może uratować życie!
Pamiętaj, że nawet z zablokowaną kartą SIM, bez środków na koncie, a nawet bez karty — możesz połączyć się na numer alarmowy 112 i poinformować o zagrożeniu. Warto więc mieć komórkę przy sobie niezależnie od tego, czy da się z niej korzystać do normalnych rozmów. Dzwoń pod numer alarmowy tylko w uzasadnionych sytuacjach!