Fundusze Europejskie
Strona główna/Zajęcia w domu/Zajęcia rehabilitacyjne, sportowe/Zdrowe i sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu

Zdrowe i sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu

24 Stycznia 2022
  • Imbir z miodem i cytryną

Jednym z najzdrowszych i sprawdzonych napojów rozgrzewających jest napój imbirowy, przygotowany na bazie świeżego korzenia imbiru, miodu i cytryny. Rozgrzewa, poprawia krążenie, wzmacnia organizm i pomaga zwalczać wirusy.

  • Herbata z rozgrzewającymi dodatkami

Przeważnie pamiętamy, aby zimą dodać do herbaty odrobinę cytryny, jednak najlepsze na rozgrzanie organizmu są: sok z malin, lipy i czarnego bzu, które dodatkowo wspomagają walkę z pierwszymi objawami przeziębienia. Można je dodawać do herbaty razem z miodem. Do herbaty można dodać także działające rozgrzewająco przyprawy takie jak cynamon i kardamon.

Rozgrzewające działanie mają pikantne przyprawy takie jak: ostra papryka, imbir, kurkuma i curry, czy np. gorczyca. W okresie jesienno-zimowym warto włączyć je na stałe do codziennej diety. Najlepszy sposób na wykorzystanie tych przypraw to dodanie ich do pożywnych i rozgrzewających zup. Dyniowy krem z dodatkiem imbiru sprawi, że szybko pozbędziemy się uczucia chłodu, a w zamian szybko poczujemy rozgrzewające ciepło. Oprócz wspomnianej zupy dyniowej, doskonale sprawdzi się także tradycyjny rosół, czy zupa pomidorowa z dodatkiem imbiru i chilli.

  • Kąpiel + olejki eteryczne

Czasami najlepszym rozwiązaniem kiedy czujemy się zziębnięci będzie gorąca, aromatyczna kąpiel. Nie wskakujmy jednak do wanny od razu po przyjściu z dworu, odczekajmy chwilę, aby po wskoczeniu do wanny nie doznać szoku termicznego. Rozgrzewająca kąpiel powinna trwać co najmniej 10 minut, ale nie dłużej niż 30. Bardzo dobrym sposobem jest dodanie do wody kilku kropel olejku eterycznego, w ramach rozgrzewającej aromaterapii.

do góry