Fundusze Europejskie

Ćwiczenia relaksacyjne

25 Stycznia 2022

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne pozwalają zredukować stres i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, są świetną metodą na wyciszenie organizmu. Mogą wykonywać je zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci.
Ćwiczenia relaksacyjne wspomagają także układ krwionośny, gdyż wykonywane regularnie, doprowadzają do normalizacji rytmu serca i uregulowania krążenia krwi. Pozwalają także wyciszyć się, zrelaksować, zredukować zbytnie napięcie mięśni, poprawić jakość snu czy zmniejszyć częstotliwość bólów głowy bądź całkiem je wyeliminować. Są również szczególnie polecane osobom cierpiącym na nerwice, gdyż przyczyniają się do poprawy samopoczucia i redukują rozdrażnienie. Stan układu nerwowego jest ważnym czynnikiem, który wpływa na samopoczucie. Warto więc o niego zadbać ćwiczeniami relaksacyjnymi.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dorosłych

Ćwiczenia relaksacyjne dla dorosłych to zestaw kilku pozycji, które są łatwe do wykonania. Podczas wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych nie wolno zapominać o zachowaniu skupienia i koncentracji na wykonywaniu miarowych wdechów i wydechów powietrza. Nie zajmują one zbyt dużo czasu, często wystarczy zaledwie kilka minut, aby po ich wykonaniu, z nową energią zabrać się za kolejne obowiązki. Oto kilka z ćwiczeń relaksacyjnych, które możesz wykonać w bardzo łatwy sposób:

1. rozciąganie

Jest to bardzo ważny element dnia, który powinien być wykonywany codziennie rano po przebudzeniu. Rozciąganie można wykonać, leżąc na łóżku - wystarczy wyprostowane ręce unieść nad głowę aż do momentu odczuwania rozciągania mięśni. W tym samym momencie należy rozciągać także nogi - ćwiczenie powtarzamy 10 razy;

2. rozluźnianie mięśni karku oraz szyi

Ćwiczenie to można wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Należy odchylić lekko głowę do tyłu i wykonywać ruchy szyi w taki sposób, aby wykonywać kształt ósemki - to ćwiczenie także powtarzamy 10 razy w jedną oraz w drugą stronę. W trakcie wykonywania ćwiczenie wyraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi i karku, co daje efekt rozluźnienia i ułatwia oddech;

3. strząsanie napięcia

Należy przyjąć pozycję stojącą, opuścić ręce, zacisnąć pięści. Kolejno powinno się wziąć głęboki oddech przez nos i spiąć barki. Wytrzymać 5 sekund i energicznym ruchem strząsnąć napięcie z jednoczesnym wykonaniem wydechu ustami. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

4. uregulowanie oddechu 

Ta technika relaksacyjna polega na tym, aby przyjąć wygodną i najbardziej komfortową dla siebie pozycję i w pełni skupić się na oddechu. Aby ułatwić koncentrację, można zamknąć oczy i wykonywać naprzemienny wdech i wydech. Ważne jest, aby podczas wykonywania ćwiczenia powietrze wciągać nosem, a wypuszczać ustami. Ćwiczenie powtarzamy około 5 minut

Skutecznym ćwiczeniem relaksacyjnym jest także technika zwana wizualizacją. Polega ona na przyjęciu wygodnej pozycji i wizualizowaniu miejsc, w których chcielibyśmy się znaleźć w danym momencie. Pozwala to choć na kilka sekund odciąć się od bodźców zewnętrznych i lekko się zrelaksować. Jeśli sytuacja ku temu sprzyja, można także słuchać w tym czasie muzyki, która wprowadza nas w dobry nastrój i ułatwia odpoczynek.

 

do góry